Psychoterapia uzależnień i współuzależnień

W psychoterapii uzależnień w nurcie poznawczo-behawioralnym, staramy się  wraz z klientem NAJPIERW znaleźć odpowiedzi na pytania  – czy moje trudności w życiu wypływają z uzależnienia, czy może przyczyny tkwią gdzie indziej? Co się takiego dzieje, że wielokrotnie powtarzam zachowanie, pomimo prób zaprzestania go? Czy jestem osobą uzależnioną? Czy moje zachowanie jest dla mnie szkodliwe lub ryzykowne?

Zagadnienia poruszane w terapii uzależnień to:

  • umiejętność rozpoznawania i radzenia sobie z wyzwalaczami, przekonaniami czy myślami automatycznymi, które mają wpływ na rozwój objawów głodu;
  • rozpoznanie „błędnych kół” myślowych, emocjonalnych, które mają wpływ  na rozwój  nawrotów;
  • nabywanie umiejętności rozpoznawania przejawów działania Psychologicznych Mechanizmów Uzależnienia;
  • zwiększenie umiejętności w rozpoznawaniu i  radzeniu sobie z emocjami;
  • zmniejszenie napięcia w relacjach międzyludzkich.

 

Terapia uzależnienia odbywa się w podejściu indywidualnym i grupowym. Celem terapii uzależnień jest wzrost jakości życia wynikający ze zmiany stosunku do nałogowego zachowania. 

 

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.