Terapia Schematów

 

Szkolenie on-line z Terapii Schematu współprowadzone z Ad Alta 
Przygotowujące do Certyfikatu
Standardowego lub Zaawansowanego ISST
listopad 2023 - Styczeń 2024

Prowadzące: Marta Żurowska i Magdalena Kitłowska
Akredytowane przez ISST (International Society of Schema Therapy )

 

 


Terapia schematu jest podejściem terapeutycznym, które integruje nurt poznawczo–behawioralny, psychodynamiczny oraz Gestalt. Chociaż wywodzi się z nurtu poznawczo–behawioralnego, to czerpie to, co najbardziej efektywne z innych podejść. Swoje korzenie ma także w teorii przywiązania Bowlby'ego, która zakłada, że niezaspokojone potrzeby emocjonalne dziecka mają negatywny wpływ na jego rozwój. Ojcem tej koncepcji jest Jeffrey Young. 
Jest to metoda adresowana do osób z zaburzeniami osobowości, szczególnie borderline, narcystycznym, unikającym, zależnym oraz takich, które doświadczają trudności w relacjach z innymi ludźmi, nie do końca wiedzą, co jest nie tak, ale nie czują się szczęśliwe, stale powtarzają zachowania ewidentnie raniące innych i ich samych, doświadczają przykrych, bolesnych stanów emocjonalnych.


Cele


Dla kandydatów zainteresowanych szkoleniem i otrzymaniem Certyfikatu (ISST), istnieje wiele korzyści. 
Pogłębienie wiedzy z zakresu pracy na relacji, pracy wyobrażeniowej poza technikami poznawczymi i behawioralnymi, które mają wysoką skuteczność w wielu zaburzeniach- szczególnie w obszarze osobowości

Unikatowym elementem szkolenia są specjalistyczne materiały wideo (ok. 4,5 godziny) prezentujące wybrane techniki pracy w Terapii Schematu autorstwa dr Tary Cutland-Green i dr Gill Heath. Próbkę wartości materiałów można zobaczyć tutaj.

Certyfikowany psychoterapeuta ISST, który jest członkiem Międzynarodowego Towarzystwa Terapii Schematu (ISST) wyróżnia się kompetencjami w leczeniu pacjentów, może brać udział w projektach badawczych wykorzystujących Terapię Schematów.
Osoby, które uzyskają Certyfikat ISST są w stanie oferować warsztaty z terapii schematu.
Certyfikowani terapeuci schematu są uwzględnieni w witrynie ISST, która przechowuje ich dane i stamtąd mogą uzyskać zgłoszenia od pacjentów

Opinie uczestników poprzedniej edycji
„Masa materiałów do pracy z pacjentem, dużo ćwiczeń i przykładów klinicznych. Prowadzące jasno tłumaczyły co, kiedy i jak robić. Warto!”

„Duża pula materiałów dodatkowych, praca w formie online ułatwia skupienie się i mam wrażenie, że więcej biorę z warsztatu niż z sali wykładowej :) ”

„Największymi zaleta warsztatów: są ćwiczenia, ćwiczenia i jeszcze raz z ćwiczenia! I pomoc prowadzących w trudnych chwilach, modelowanie. Do tego przykłady z pracy - te wideo i te opowiedziane (choć wideo wiadomo bardziej "żywe"). Duuużo materiałów dodatkowych.”

Wymagania kwalifikujące na szkolenie: dyplom studiów magisterskich na kierunkach psychologia, pedagogika, medycyna oraz uczestniczenie w 4-letnim szkoleniu specjalizacyjnym (do uzyskania certyfikatu psychoterapeuty).

Na etapie uzyskiwania certyfikacji ISST (do 3 lat po zakończeniu szkolenia ISST) kandydat powinien posiadać już certyfikat psychoterapeuty (np PTTPB, PTP itd)


Program szkolenia


11.06.2022 - 13.06.2022 - Wprowadzenie do Teorii Schematu, techniki poznawcze, doświadczeniowe, behawioralne, konceptualizacja, relacja terapeutyczna.

  • Wprowadzenie do teorii Terapii Schematu (Schematy i Tryby)
  • Omówienie badań skuteczności leczenia
  • Konceptualizacja wraz z ćwiczeniami 
  • Testy Terapii Schematu (YSQ-S3/ L3, SMI, YPI-R2, YRAI, YCI, SMORS, PPSI, YPSQ, BL, BSS)
  • Struktura sesji i plan terapeutyczny w odniesieniu do potrzeb dziecięcych, Mapy Trybów
  • Wywiad i diagnoza (użycie wyobrażeń, krzeseł w diagnozie) wraz z ćwiczeniami
  • Ograniczone powtórne rodzicielstwo- podstawy wraz z ćwiczeniami 
  • Techniki poznawcze wraz z ćwiczeniami
  • Podstawowe protokoły technik doświadczeniowych (reskrypcja wyobrażeniowa wspomnień, praca z krzesłami) wraz z ćwiczeniami
  • Techniki behawioralne 

10.09.2022 – 12.09.2022 - Terapia schematu w zaburzeniach osobowości borderline i narcystycznym; Terapia schematu w zaburzeniach odżywiania i uzależnieniach

  • Model Trybów w zaburzeniu borderline i zaburzeniu narcystycznym
  • Praca doświadczeniowa z Trybami Nadkompensacji (krzesła)
  • Praca z Karzącym i Wymagającym Rodzicem
  • Praca z Trybami Dziecka- Impulsywne, Rozzłoszczone, Porzucone i Samotne (wentylacja, stawianie granic, wyobrażenia, krzesła) wraz ćwiczeniami
  • Ograniczone powtórne rodzicielstwo- reparacja więzi, stabilizacja i mikrozdolności wraz z ćwiczeniami 
  • Praca z ryzykiem samobójczym i samookaleczeniami
  • Wzmacnianie Trybu Zdrowego Dorosłego
  • Tryby Kryminalne a kliniczne
  • Tryby Terapeuty uruchamiane na Tryby pacjenta
  • Self- Practice/ Self Reflection- praca nad własnym sformułowaniem
  • Konceptualizacja i praca z uzależnieniami i zaburzeniami odżywiania w Terapii Schematu (Test SMI ED do pracy z osobami z zaburzeniami osobowości)

 

15.10.2022 - 17.10.2022 - Terapia schematu w zaburzeniach osobowości z wiązki C (osobowość zależna, unikająca I anankastyczna), Terapia schematu w zaburzeniach lękowych i depresyjnych

  • Model Trybów w zaburzeniu osobowości zależnej, unikającej i anankastycznej
  • Omówienie schematu Zlanie/ Niewykształcona Tożsamość
  • Praca doświadczeniowa z Trybami Obronnymi- Rozzłoszczony, Unikający, Narzekający i Odcięty Obrońca oraz Trybami Poddania: Uległy Poddany i Brak Nadziei wraz z ćwiczeniami i pracą doświadczeniową na całej grupie (przykład pracy z Trybami w settingu grupowym)
  • Praca z Trybami Rodzica (Rodzic-Ofiara, Przestraszony/ Naiwny Rodzic, Rodzic Zaniedbujący)- krzesła, praca poznawcza
  • Zastosowanie pracy wyobrażeniowej w teraźniejszości i przyszłości (ćwiczenia)
  • Genogram Trybów na przykładzie klinicznym
  • Praca z Trybami Dziecka Nieważnego, Przestraszonego i Zawstydzonego, uruchamianie Rozzłoszczonego i Szczęśliwego Dziecka
  • Wzmacnianie Trybu Zdrowego Dorosłego (wzmacnianie autonomii, budowanie granic)  
  • Włączanie pracy ze snami przy os. anankastycznej 
  • Ograniczone powtórne rodzicielstwo- wzmacnianie autentyczności i autonomii
  • Tryby Terapeuty uruchamiane na Tryby pacjenta
  • Self- Practice/ Self Reflection- praca nad własnymi Trybami
  • Konceptualizacja i praca z zab. depresyjnymi i lękowymi w Terapii Schematu, 12- sesyjny protokół Reskrypcji Wyobrażeniowej w PTSD

Szkolenie odbywa się w godzinach 10:00-18:00 (z przerwami) na platformie Zoom (nie ma konieczności zakupu planu taryfowego).

Po ukończeniu szkolenia istnieje możliwość odbycia potrzebnej do uzyskania certyfikatu superwizji (nie jest wliczona w cenę szkolenia)

Zgłoszenia i dalsze informacje znajdują się w tym linku


Cena szkolenia
Koszt 3 modułów prowadzonych przez dwóch trenerów wraz ze wszystkimi materiałami (około 500 stron wyręczników) i nagraniami video (4,5 godziny nagrań demonstracji technik), nagrania- demonstracje wszystkich ćwiczeń: 7,500 zł brutto
Jeśli będzie potrzeba wystawienia faktury, prosimy o zaznaczenie tego w mailu przy wysyłaniu formularza zgłoszeniowego, wraz z danymi działalności gospodarczej.
Maksymalna liczba uczestników: 20 osób 
Istnieje możliwość zapisu na pojedyncze szkolenie jednak osoby zapisujące się na całe szkolenie mają pierwszeństwo zapisu.
Szkolenie liczy się do odnawiania certyfikatów poznawczo – behawioralnych PTTPB (każdy moduł to 32 godziny szkoleniowe)


Prowadzące
Marta Żurowska mgr psychologii, superwizor i trener terapii schematu (ISST), certyfikowany psychoterapeuta terapii schematu (Certyfikat nr 608, poziom zaawansowany) certyfikowany psychoterapeuta poznawczo - behawioralny (Certyfikat nr 238). Należy do Międzynarodowego Towarzystwa Terapii Schematu (International Society of Schema Therapy - ISST) oraz do Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Poznawczo - Behawioralnej. Zajmuje się terapią osób dorosłych z zaburzeniami lękowymi, depresyjnymi, odżywiania, osobowości, niską samooceną, doświadczającymi problemów w relacjach z ludźmi w życiu prywatnym i zawodowym.
Swoje początkowe doświadczenie zdobywała w Poradni Zdrowia Psychicznego, w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, na Oddziale Neurologii i Oddziale Zapobiegania Nawrotom Psychoz, w Poradni Psychosomatycznej w Warszawie. Pracuje pod stałą superwizją certyfikowanych superwizorów PTTPB.

Magdalena Kitłowska mgr psychologii, certyfikowany psychoterapeuta poznawczo- behawioralny, certyfikat PTTPB nr 47, posiada Zaawansowany Certyfikat Terapii Schematu ISST nr 2114, jest Superwizorem- Trenerem Terapii Schematu ISST 2606, Zaawansowanym Terapeutą Grupowej Terapii Schematu ISST 78-A, Superwizorem-Trenerem Grupowej Terapii Schematu ISST 96-TS. Doświadczenie kliniczne zdobywała diagnozując i pracując indywidualnie na Całodobowym Oddziale Zaburzeń Afektywnych w Szpitalu Bródnowskim oraz prowadząc psychoterapię grupową w XIII Oddziale Dziennym Szpitala przy ul. Nowowiejskiej. Intensywnie poszerzała swoją wiedzę o prowadzeniu psychoterapii w kraju i za granicą (Oksford, Anglia)- uczestniczy w szkoleniach terapii schematu od 2005 roku. Prowadziła zajęcia dla przyszłych terapeutów na uczelniach: SWPS, WUM, CTPB oraz CBT jak również na Akademii Medycznej w Casablance. Przygotowała polską wersję językową dla ponad 4 godzin filmów treningowych do prowadzenia Terapii Schematu oraz przetłumaczyła przewodniki trybów i schematów Teny Davies. Jest członkiem zarządu Międzynarodowego Towarzystwa Terapii Schematu (ISST).

 

 

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.